Urbana University Honors Academic Achievements

URBANA, Ohio (May 6, 2013) - Urbana University recognized many of its top students for their academic achievements at the Honor Societies Inductions and Awards Convocation on Friday, May 3.

The College of Arts & Sciences named Marci Copley, from Kenton, as the Outstanding Communications Arts Student. Gina Grusenmeyer, from Tipp City, was awarded the Outstanding Humanities Student. The Outstanding Vernon Lestrud Theatre Student Award went to Amanda Rockhold, from Urbana. And named the Outstanding English Student was Christopher Workman, from Troy.

The College of Business awarded the Outstanding Business Student to Megan Taucher, from Lima; the Outstanding Management Student Award to Adam Lang, from Urbana and Brendan Marting, from Kettering; and the Outstanding Accounting Student Award to Rachel Bankson, from Greenville and Rachel Dunlop, from West Liberty.

The College of Education and Sports Studies presented awards for the Outstanding Student in Early Childhood Education to Ami Richards, from Bellefontaine; the Outstanding Student in Adolescent Young Adult Education Award to Jessica Friermood, from Mt. Victory; and the Outstanding Student in Intervention Specialist Education Award to Sara White, from Fleming.

The College of Nursing and Allied Health awarded the Outstanding BSN Student Scholar to Gina Seay,from Enon;the Outstanding MSN Student Scholar to Julie Giffen, from Fairborn, Beth Heyse, from Springboro, and Erica Smith, from Fairborn; the Outstanding Healthcare Management Student Scholar to Jessica Edwards, from Piqua; and the Cary S. Keller Internship Award in Athletic Training to Mallory Fritz from Pemberville.

The College of Social and Behavioral Sciences recognized their students with the Outstanding History Award to Keith Fry,from Springfield; the Outstanding Psychology Student Award to Paige Heistan,from Lima;and the first Outstanding Political Science Student Award to Marissa Dinovo, from Bellefontaine.

Mitch Joseph, the director of Campus Life presented the Richard K. Anderson Award to Sarah Hotham from Marysville.

Dr. Mary Anne Frazee, professor of biology, presented the Urbana University Academic Honor Awards to the following students: 2012-2013 graduates: Chester Baker, Centerville ; Rachel Bankson, Greenville; Holly Bair, Miamisburg; Sheila Bradley, Beavercreek ; Justin Bullard, Cable; Clifford Colvard, Dayton; Ashley Crowden, Fairborn; Michael Deppen, Urbana; Marissa Dinovo, Bellefontaine; Dawn Dudgeon, Troy; Rachel Dunlop, West Liberty; Kara Elias, Urbana; Alecia Epps, Marysville; Rebecca Fazio, Urbana; Jessica Friermood, Mt. Victory; Daniel Goins, Cincinnati; John Hamilton IV, West Jefferson; Gail Hartings, St. Henry; Paige Heistan, Lima; Wendy Hepp, Urbana; Amy Hickman, Toledo; Sarah Hotham, Marysville; John Krabill, West Liberty; Jill Larger, Piqua; Troy Lightcap, West Milton; Bryson Long, Sidney; Brendon Marting, Kettering; Desteni Mason, Greenville; Ami Richards, Bellefontaine; Linda Romaniuk, Grove City; Cynthia Rose, St. Paris; Brooke Smith, Lancaster; Sarah St. Clair, Coshocton; Andrew Stephan, New Carlisle; Meghan Taucher, Lima; Kylie Taylor, Springfield; Karla Vogel, Rochester, Indiana; Sarah Watkins, Urbana; Sara White, Fleming; and, Nathan Wigal, Roseville.

Undergraduates: Aaron Atherton, North Lewisburg; Amanda Ballard, South Vienna; Jesse Beal, Dayton; Emily Cook, St. Paris; Chiara Corsmeier, Beavercreek; Mercedes Dagnan, Medway; Lisa Ebert, Urbana; Lindsay Eckurd, Woodstock; Kevin Fidler, St. Paris; Britt Freistuhler, Tipp City; Mallory Fritz, Pemberville; Jeffrey Gable, Columbus; Amanda George, Bellefontaine; Ann Goff, Springfield; Catherine Hinkle, Springfield; Jimmy Howard, Delaware; BJ Keener, Waldo; Danielle Kizer, DeGraff; Haley Kolmerten, Coshocton; Shelby Link, St. Henry; Samantha Little, Columbus; Tyler Lookabaugh, Urbana; Jaclyn Ludwig, Bellefontaine; Jordan Mayhugh, Springfield; Robin Maynard, London; Elizabeth Michael, Piqua; Lindi Miller, Urbana; Felicia Newman, Springfield; Denise Reed, West Liberty; Kayla Rhoades, Bellefontaine; Breanne Schroeder, Ottawa; Tracy Speck, Kettering; Shonda Thomas, St. Paris; Emily Thompson, Kettering; Anastasia Tigner, Urbana; James Tucker, Cincinnati; Drew Underwood, West Jefferson; Andrea Vogel, Bluffton, Indiana; Kyle Wallace, West Milton; Amber Watkins, Quincy; Casey White, Bellefontaine; Jayne Woodward, London; Christopher Workman, Troy; Blaine Wright, Troy; Adam Wunderle, Bellefontaine; and, Adam Zeller, Bellefontaine.

Dr. Charles M. Hodge, interim senior vice president of academic affairs, named Rachel Bankson, of Greenville, as the 2013 Valedictorian. Earlier in the evening, the Honor Societies held their induction ceremonies.

The Ohio Zeta Chapter of Alpha Chi National College Honor Scholarship Society inducted Aaron Atherton, North Lewisburg; Rachel Bankson, Greenville; Melissa Bell, Huntsville; Justin Bullard, Cable; Pamela Cox, New Carlisle; Suzanne Creamer, Urbana; Victoria Davenport, Bellefontaine; Samantha Decker, Bellefontaine; Jennifer Donnersbach, Plymouth; Dawn Dudgeon, Troy; Jessica Edwards, Piqua; Kevin Fidler, St. Paris; Melissa Ford, Fairborn; Jeffrey Gable, Delaware; Alejandra Hostetter, Piqua; Haley Kolmerten, Coshocton; Michael Lacey, Springfield; Jacob Langenkamp, Sidney; Jill Larger, Piqua; Troy Lightcap, West Milton; Brendon Marting, Kettering; Desteni Mason, Greenville; Jordan Mayhugh, Springfield; Denise Reed, West Liberty; Mary Beth Roose, East Liberty; Cynthia Rose, St.Paris; Gina Seay, Enon; Tracy Speck, Kettering; Aneshia Taylor, Dayton; Emily Thompson, Kettering; Anastasia Tigner, Urbana; Nathan Vore, Urbana; Kyle Wallace, West Milton; Timothy Wiant, Urbana; Christopher Workman, Troy; and, Adam Wunderle, Bellefontaine.

Alpha Psi Omega National Theatre Honor Society welcomed Marci Copley, Kenton; John-Mark Howley, Mechanicsburg; Zack Iiames, New Carlisle; and, Amy Williams, Rockford.

The Epsilon Mu Chapter of Alpha Sigma Lambda National Honor Society for Non-traditional and/or Adult Students inducted Bukeka Archie-Dodieu, Trotwood; Bobbi Bornhorst, Russia; Pamela Cox, New Carlisle; Suzanne Creamer, Urbana; Dawn Dudgeon, Troy; Jessica Edwards, Piqua; Melissa Ford, Fairborn; Alejandra Hostetter, Piqua; Shelley Jackson, St. Paris; Michael Lacey, Springfield; Jacob Langenkamp, Sidney; Jill Larger, Piqua; Desteni Mason, Greenville; Lindi Miller, Urbana; Jennifer Rodgers, Fairborn; Mary Beth Roose, East Liberty; Cynthia Rose, St. Paris; Gina Seay, Enon; Jeremy Taylor, Cable; April Thomas, Tipp City; Timothy Wiant, Urbana; and Christopher Workman, Troy. Honorary inductees were Kelly Evans- Wilson, CAPS operation manager, and Dr. Elizabeth Sorenson, associate professor of nursing.

The Alpha Tau Chapter of Iota Tau Alpha Athletic Training Education Honor Society welcomed Mallory Fritz, Pemberville; Chelsea Mead, Medway; Megan Myers, Springfield; Roniqua Scott, Fairborn; Kaitlyn Wade, Galloway; and Amy Williams, Rockford.

The Psi Tau Chapter Class of 2013 of Kappa Delta Pi International Honor Society in Education are Rosalind Brown, Bellefontaine; Renee Carnes, St. Paris; Leslie Cooper, Piqua; Jennifer Donnersbach, Plymouth; Diana Emery, Plain City; William Fitzpatrick, North Lewisburg; Charity Nemec, Casstown; Tami Rowe, Russells Point; Sarah St. Clair, Coshocton; Cheyenne Sweigart, Ada; Kylie Taylor, Springfield; Emily Thompson, Springfield; Drew Underwood, West Jefferson; and Megan Verhoff, Ottawa.

The Iota Phi Chapter of Lambda Pi Eta Communication Studies Honorary inducted Marci Copley, Kenton; Jacob Eggers, Springfield; Samantha Little, Columbus; and Amanda Rockhold, Urbana.

The Beta Theta Chapter of Lambda Sigma National Honor Society for Second Year Men and Women welcomed Kristen Brunner, Bellefontaine; Siara Chupp, Bargersville, Indiana; Eric Eaton, St. Clairsville; Anna Gebby, Springfield; Eric Gullett, South Vienna; Bradley Hall, Fairborn; Mary Hendricks, Urbana; Cortney Moore, Springfield; Lydia Nicol, Marysville; Emily Ogden, Urbana; Ashton Peraza, West Liberty; Michael Price, Springfield; Julie Simo, Lorain; Cheyenne Sweigart; Ada; Megan Verhoff, Ottawa; and Jessica White, DeGraff.

The Urbana University Nursing Society inducted Christine Asher, Tipp City and Kayla Rhoades, Bellefontaine from the bachelor of science in nursing program; and in the master of science in nursing program, Elizabeth Adams, Centerville; Rebecca Dwenger, Minster; Carrie Hamrock, Huber Heights; Jamie Harrod, Dayton; Lisa Hartman, Englewood; Kristy Leininger, Dayton; Janette Radford, New Carlisle; Monica Shuttleworth, Xenia; Jewell Strawn, Dayton; Angela Via, Germantown; Amber Wagner, Riverside; and, Shalynne Wilbert, Dayton.

Sigma Beta Delta International Honor Society in Business, Management, and Administration welcomed undergraduates, Christine Flood, Springfield; Haley Kolmerten, Coshocton; and Nathan Vore, Urbana. Those in the MBA program, Amanda Eley, Marysville; Timothy Fulton, Springfield; Colleen Hartswick, Springfield; Janelle Holthaus, Fort Loramie; and, Jamie Lattimer, Urbana. Honorary inductees were Shah Hasan, PhD, dean of the College of Business, and Catherine Brinnon, assistant professor of business.

The Alpha Tau Mu Chapter of the newest honor society at Urbana University, Sigma Tau Delta inducted its first members. They are Brittany Baker, Troy; Gary Crist, assistant professor of English; Kevin Fidler, St. Paris; William Fitzpatrick, North Lewisburg; Jessica Friermood, Mt. Victory; John Hamilton IV, West Jefferson; Sarah St. Clair, Coshocton; Jessica Thomas, Springfield; Anastasia Tigner, Urbana; and, Christopher Workman, Troy.

LATEST TWEET

Urbana University: Happy Thanksgiving! We're thankful for all of you - our friends, alumni, faculty, staff, and most importantly our students!
1 DAY AGO